×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
راه اندازی موزه ملی دستاوردهای علمی در شاهین‌شهر

تفاهم نامه راه اندازی موزه ملی دستاوردهای علمی در شاهین شهر مابین شهرداری شاهین شهر و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان منعقد شد.

علیرضا ایزدی، با اشاره به اهتمام مدیریت شهری و شهرداری شاهین شهر در راه اندازی یک موزه در این شهر، اظهارکرد: شهرداری شاهین شهر فضای مناسبی برای راه اندازی موزه دستاوردهای علمی اختصاص داده است، اما با توجه به گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و نیز تغییر نگرش سخت افزاری به نرم افزاری در موزه ها، تدوین و تنظیم چشم انداز و هدف اصلی از راه اندازی یک موزه برای خلق تصویری از خاستگاه در اذهان گردشگران اهمیت بیشتری دارد.

وی توسعه گردشگری را حلقه مفقوده در شهرها دانست و افزود: اهتمام مدیریت شهری و شهرداری شاهین شهر در راه اندازی موزه ای در سطح ملی با محتوای دستاوردهای علمی نشان از کشف مغفول ها و تلاش برای رفع آن است که با توجه به ظرفیت های قومیتی، موقعیت جغرافیایی مناسب این شهر، نزدیکی به شهر اصفهان و تناسب جمعیتی در کنار خلق رویدادهای موثر و اتفاقات خاص می تواند موفقیت و رونق این موزه را رقم بزند.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان موزه را اولویت اول در حوزه گردشگری دانست و خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری و رشد فرهنگی و اقتصادی در آن، تحقق گردشگری مقصد در گرو ایجاد بستر و ابزار متناسب آن بوده و موزه ها یکی از این ابزارها همانند دانشگاه هایی برای فعالیت های علمی و پژوهشی هستند و تنظیم چشم انداز و سند محتوایی و حرکت در مسیر آن می‌تواند گامی موثر در توسعه فرهنگی و گردشگری باشد. در همین راستا راه اندازی موزه دستاوردهای علمی در شاهین شهر که با نام شهر دانش و خلاقیت شناخته می شود، می تواند این شهر را از گذرگاه گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل کند.

ایزدی در پاسخ به اینکه موزه ها در باور عامه مکانی برای آشنایی با آداب و رسوم، فرهنگ و تاریخ گذشتگان است چگونه می تواند سبب ساز توسعه گردشگری و تبدیل شهر از گذرگاه به مقصد گردشگری باشد گفت: طرح های محتوایی، برنامه‌ریزی متناسب و خلق رویدادهای متفاوت؛ فرهنگی، پژوهشی، علمی و  … می تواند موزه ها را به فضاهای فرهنگی بدل کرده و باور عمومی که موزه مکانی صرفا برای تفریح و بازدید است را تغییر دهد.

وی برآورد هزینه برای راه اندازی موزه دستاوردهای علمی در شاهین شهر را در گرو تدوین طرح محتوایی دانست و افزود: در صورت راه اندازی این موزه در شاهین شهر امکان تعامل و تبادل آن با موزه های ملی، استانی و حتی برون مرزی برای خلق رویدادهای موثر فرهنگی، پژوهشی و … میسر خواهد بود.

رقم زدن رویداد اعطای جایزه علمی سال

سعید ابریشمی راد شهردار شاهین شهر نیز گفت : کالبد فرهنگی شاهین شهر با توجه به تنوع قومیتی و داشتن ساختاری همانند؛ ایران کوچک، ظرفیت تاسیس موزه ملی دستاوردهای علوم ایران و موزه ملی اقوام ایرانی در راستای توسعه ظرفیت های گردشگری این شهر را داراست.

وی مبنای توسعه هر جامعه‌ای را فرهنگ آن برشمرد و افزود: استفاده از ظرفیت نام دانش و خلاقیت برای شاهین شهر در راستای راه اندازی موزه دستاوردهای علمی می‌تواند این شهر را به برندی در حوزه علمی و پژوهشی تبدیل کند.

شهردار شاهین شهر یکی از چشم اندازهای موزه ملی دستاوردهای علمی را برگزاری رویدادهای علمی سال در آن برشمرد و خاطرنشان‌کرد: این موزه محلی برای نگهداری و حفظ دستاوردهای علمی و عملی همه ایرانیان اعم از؛ داخل و خارج از کشور خواهد بود که مستندات علمی و عملی در آن نگهداری و با عقد تفاهم نامه قانونمند با مراکز علمی معتبر ملی و بین المللی رویدادهای فرهنگی، علمی، پژوهشی و … همزمان با روز شاهین شهر در آن برگزار و جایزه علمی سال اعطا خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false