×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۴ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

به نقل از سایت آوای سلامت دفتر آموزش و ارتقاء سلامت دکتر عباس شاهسونی ، درخصوص نحوه استفاده صحیح از ماسک برای محافظت از کروناویروس جدید ، گفت: مطابق دستورالعمل های منتشر شده سازمان جهانی بهداشت ، افراد سالم فقط در زمانی که با فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا (دارای علائم سرفه های خشک ، عطسه و تب) مواجهه دارند نیاز به استفاده از ماسک مناسب را دارند.

وی افزود: طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت ، مردم سالم در شرایط معمولی نیازی به استفاده از ماسک ندارند. هیچ شواهدی در مورد مفید بودن استفاده از ماسک برای محافظت از افراد غیر بیمار وجود ندارد. در صورت تمایل به استفاده از ماسک ، ماسک های جراحی معمولی نیز برای افراد عادی مناسب است.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ، اظهار کرد: زمانی که فرد سرفه یا عطسه های مداوم دارد نیز به استفاده از ماسک مناسب (جراحی ، N95 یا P2) نیاز دارد ، در صورت عدم امکان استفاده از ماسک ، فرد می تواند بر روی دستمال کاغذی و یا روی بخش بالایی آستین لباس خود سرفه یا عطسه کند. البته باید توجه داشت که دستمال کاغذی مورد استفاده بلافاصله در سطل درب دار دور انداخته شود. استفاده از ماسک N95 یا P2 ، فقط برای افرادی که با بیماران مبتلا به کروناویروس مواجهه دارند و همچنین کادر درمانی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی ، توصیه می شود. استفاده از این نوع ماسک ها برای افراد عادی توصیه نمی شود.

 

دکتر شاهسونی بیان کرد: مردم عزیز توجه داشته باشند که استفاده از ماسک فقط زمانی که همراه با شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون مایع یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی باشد ، موثر است. در غیر این صورت ، استفاده از ماسک به تنهایی محافظتی از فرد ایجاد نمی کند.

درصد الکل مناسب ، ۶۰ تا ۷۰ درصد است

وی درخصوص استاندارد مصرف الکل برای ضدعفونی دست و سطوح تماس ، عنوان کرد: درصد الکل مناسب ، ۶۰ تا ۷۰ درصد است. مردم عزیز توجه داشته باشند که الکل های صنعتی که غلظت ۹۶ درصد دارند و در مغازه ها یا داروخانه ها فروخته می شوند ، به هیچ وجه اثر میکروب کشی ندارند و باید این مواد ضدعفونی کننده غلظت ۶۰ تا ۷۰ درصد داشته باشند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: هنگام برداشتن ماسک از روی صورت دست نباید با قسمت جلویی ماسک در تماس باشد و باید ماسک از بخش پشتی آن از روی صورت برداشته شود. پس از برداشتن ماسک از روی صورت فوراً ماسک را در یک سطل پسماند درب دار دور بیاندازید و دست ها را با آب و صابون مایع و یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی مناسب (۶۰ الی ۷۰ درصد) به مدت حداقل ۲۰ ثانیه و تمامی دست شسته شود.

وی گفت: مردم در صورت استفاده از ماسک ، بايد از قرار گرفتن كامل ماسك بر روی دهان و بينی به طوری كه هيچ نفوذی از اطراف نداشته باشد ، مطمئن شوند و آن را از لحاظ مناسب بودن اندازه و پوشش كامل بينی و دهان و تنفس بدون نشت از اطراف چك کنند. در صورت رعایت نکات فوق استفاده از ماسک می تواند باعث در معرض قرار گرفتن بیشتر فرد و احتمال خطر بیشتری می شود.

ماسک ها فقط یک بار استفاده شوند

دکتر شاهسونی خاطرنشان کرد: ماسک ها فقط یک بار استفاده شوند و از ماسکی که قبلا استفاده کردید، دوباره استفاده نشود. زمانی که ماسک خیس شده یا نفس کشیدن در آن سخت شود، نیاز به تعویض ماسک است.

رعایت فاصله یک متری با افراد

وی یادآور شد: مردم عزیز به خصوص در استان های درگیر کرونا، در صورت تردد در فضاهای عمومی حداقل فاصله یک متر با سایر افراد را رعایت کنند، به خصوص از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند یا علائمی از تب دارند. توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که مردم از حضور در فضاهای شلوغ و پرتراکم اجتناب کنند.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان کرد: با توجه به اینکه دست ها با سطوح مختلف در تماس هستند ، از تماس دست با چشم ، دهان و بینی اجتناب شده و به طور مداوم با آب و صابون شسته شوند.

استفاده از ماسک های پارچه ای و نخی به هیچ عنوان توصیه نمی شود

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک های پارچه ای و نخی به هیچ عنوان توصیه نمی شود ، اظهار کرد: توصیه می شود که در فضاهای عمومی نیز تهویه طبیعی به میزان مناسب فراهم شود و از باز بودن درب ها جهت حرکت هوا اطمینان حاصل شود. به گونه ای که در شرایطی که افراد در یک فضا حضور دارند ، درب ها و پنجره ها جهت حرکت هوا باز باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false